utorok 30. decembra 2014

Uhol pohľadu

Čo vám poviem, Vantage Point som si nezapínal príliš nadšený, veď sa jedná o TV film, ktorý je navyše dramatický, čo rozhodne nie je dobrá kombinácia. Tento film bol však už od začiatku absolútne iný, originálny a svoj look si udržiaval od prvej do poslednej minúty, keď ste ho sledovali. Všeobecne si myslím, že Uhol pohľadu je možno najpríjemnejším televíznym snímkom, aký som videl za veľmi dlhú dobu. (Samozrejme, aby som to uzrejmil - Vantage Point sa objavil aj v kinách, no bol vyrábaný pre televíziu. Aj napriek tomu mal však solídny rozpočet 40 miliónov dolárov.)

Uhol pohľadu mal všetko. Akciu, skvelú hudbu, kvalitnú vizualizáciu. Tento film bol navyše nesmierne originálny, a ukázal niečo, čo nie je až tak vídané, lepšie povedané niečo, čo väčšina ľudí predtým ešte nevidela. Celý Vantage Point sledujeme z ôsmych pohľadov, film je teda rozdelený na osem pomyselných častí, počas ktorých zistíte doslova 'celú pravdu'. Režisér Pete Travis podal fenomenálny výkon, pretože tento film bol omnoho náročnejší ako iné filmy, ktoré sám predtým natočil. Samozrejme sa to nezaobišlo bez rôznych chýb, ktoré vás trochu upútali, a boli ste nútení zamyslieť sa, či ste blbý vy, alebo či bol naozaj Wolkswagen štyrikrát na inom mieste, a podobne. V konečnom dôsledku však tieto drobné prešľapy nevadili, pretože film vás jednoznačne donútil sústreďovať sa na absolútne iné veci.
Zdroj: amazon.com

Ako sa vyjadril POMO na stránke ČSFD tento film vo vás nič nezanechá, no na 90 minút vás "jednoducho vcucne a nepustí". Jednoznačne na tom svoj podiel mali aj herci, ktorí boli dobre dopĺňaní hudbou Alti Ovarssona. Denis Quaid potvrdil svoju povesť drsného texaského policajta, ktorého nič nezlomí, a veľmi príjemne prekvapili aj nejakí iní herci, z ktorých ste mali pocit, že to boli obyčajní ľudia, ktorí prešli castingom len kvôli protekcii. 

Zdroj: thecia.com.au

Všeobecne však zanechal Uhol pohľadu zanechal dobrý dojem, a môžem ho naozaj vrelo odporučiť každému, kto má rad americké manistreamové akčňáky, ale aj obyčajným laickým divákom, ktorí chcú stráviť večer v spoločnosti dobrého filmu.

Fakty
USA, 2008, 90 minút, dráma/thriller
Hrajú: Dennis Quaid, Matthew Fox, Forest Whitaker, Bruce McGill, Édgar Ramírez, Ayelet Zurer, Said Taghmaoui a ďalší.
Réžia: Pete Travis
Kamera: Amir M. Mokri
Hudba: Alti Ovarsson
Scenár: Barry Levy

Hodnotenie podľa ČSFD71% (ku 30.12.2014)

MOJE HODNOTENIE: 75%

Tomáš Čorej, projekt MeeTee Production & Som recenzista, 2014. Všetky práva vyhradené.

pondelok 29. decembra 2014

Darček z lásky (Noel)

Čas Vianoc nie je len o zemiakovom šaláte či peknej ozdobenej jedličke. K tomuto sviatku jednoznačne patria aj vianočné filmy, ktorých vzniká neskutočné množstvo. Väčšina z nich neurazí, no zároveň ani zvlášť nepoteší. Film Darček z lásky nebol o nič iný. Aj napriek tomu, že sa v ňom objavili také herecké hviezdy ako Penélope Cruz, či Paul Walker sa jednoducho nejaké nedostatky zakryť nedali.

Noel, americký názov tohto filmu sa chcel podobať na rôzne kultové snímky, ako napríklad Love Actually, to sa však s takmer nulovým rozpočtom spraviť nedá (povedzme, že všetky peniaze, ktoré tvorcovia dostali dali na herecké obsadenie). Jednoducho, čo sa týka preprodukcie bol Darček z lásky odfláknutý, čo je vzhľadom na kvalitný námet obrovská škoda. Povedzme však, že réžia bola v dobrých rukách, koniec koncov Chazz Palminteri už predsa niečo natočil, a profesionálnym filmovým tvorcom je od roku 1978. Všeobecne by sme sa však mali zamyslieť, či nechcel režisér len zahrať na city diváka, či nedal do filmu až príliš sentimentálnych prvkov, ktoré by mohli fungovať len na Vianoce. Ako som už však spomenul, počas týchto sviatkov sa toleruje trochu viac, medze sa kladú absolútne inak.

Zdroj: rackcdn.com

Hercom sa však nedá nič vyčítať, drvivá väčšina všetkých, ktorí sa objavili vo filme podala štandardný výkon, keďže ich úlohy neboli napísané tak, aby vynikli. Sám režisér Palminteri si zrejme zahral tú najkomickejšiu postavu, keď stvárnil starého pána, ktorý si myslí, že sa jeho mŕtva žena reinkarnovala do istého mladého policajta, ktorého hral Paul Walker. Ako som už povedal, film mal veľký potenciál, no podľa mňa chyba nastala niekde na strane scenáristov, alebo tvorcov storybordu, vážne to neviem určiť presne.

Fakty
USA, 2004, 93 minút, dráma/romantický
Hrajú: Penélope Cruz, Susan Saradon, Paul Walker, Alan Arkin, Chazz Palminteri, Marcus Thomas, Daniel Sunjata, Victoria Sanchez, Robin Williams a ďalší.
Réžia: Chazz Palminteri
Kamera: Russell Carpenter
Hudba: Alan Menken

Hodnotenie podľa ČSFD55% (ku 28.12.2014)

MOJE HODNOTENIE: 65%

Tomáš Čorej, projekt MeeTee Production & Som recenzista, 2014. Všetky práva vyhradené.

Hobbit: Bitka piatich armád

Keď sa povie obľúbený film, tak ma v súčasnosti napadne Hobbit. Unikátne dielo, ktoré vzniklo na základe geniálnej knihy Johna Ronalda Reuela Tolkiena sa dočkalo aj tretieho pokračovania, a bol by doslova hriech nepozrieť si ho, Len v prvý víkend zarobil film Petra Jacksona neuveriteľných 54 miliónov dolárov a premietal sa v 3785 amerických kinách, čo svedčí o jeho genialite.

Táto recenzia môže obsahovať spoilery..
Dalo by sa povedať, že Hobbit vás musel zaujať od prvého momentu. Neboli ste svedkami zdĺhavých flashbackov, ktoré by vás oboznamovali s tým, čo sa dialo v predchádzajúcich častiach. Naopak, začalo sa veľkolepo, Jackson nechcel premárniť ani minútu času (práve to, že to v minulých častiach nerobil mu ľudia vyčítali), čo bolo od neho veľmi sympatické. Pochopiteľne si to však všetko vynahradil zdĺhavým a miestami nudným záverom. Fantastická hudba, o ktorú sa postaral Howard Shore doplňovala skvele dej, a viem si predstaviť, že by som si soundtrack jednoducho vychutnal bez obrazu - a to sa mi zatiaľ stalo len pri LOTRovi, a Sherlockovi Holmesovi. Treba však otvorene povedať, že celý Hobbit je postavený na animáciách a miestami mal človek pocit, že hercov ani nebolo treba. Bitka piatich armád priniesla sľúbené emócie a geniálne vizuálne spracovanie, ktorého výroba splnila očakávania širšej verejnosti, i keď nie všetkých filmových odborníkov.

Screenshot
Zdroj: wikia.net

Naozaj treba uznať kvality Petra Jacksona, alebo ani tak nie jeho, ako asistentov réžie. Je úchvatné, ako dokázali spoznať všetky postavy, a ako ich dokázali geniálne vyprofilovať, pretože si nemyslím, že bol výsledný efekt náhodou. Veľa ľudí podceňuje scenár, a dôležitosť dôkladného prepracovania scenáru, no zvlášť pri takomto mega-výpravnom sa jedná o jednu z najdôležitejších častí celej produkcie filmu. Hobbit sa odprezentoval naozaj geniálnou preprodukciou. Už len to, že sa na scenári podieľali štyria ľudia o niečom svedčí. Zaujímavé je to preto, lebo Pán prsteňov ich mal iba troch, čo určite napovedá o tom, že tvorcovia cítili pred Hobbitom veľký rešpekt. 

Človeka pochopiteľne mierne zarazí, že celý Hobbit (všetky tri časti) sa natáčal 266 dní, a toto číslo je pozoruhodne rovnaké ako počet dní natáčania Pána prsteňov. Neviem však presne povedať, ako dlho sa tvorcovia venovali filmu v strižni, a ako dlho robili veľkolepé efekty, pretože to musela byť pochopiteľne oveľa zdĺhavejšia a náročnejšia robota. Keď sa pozrieme na hercov, tak sa im v podstate nedá nič vyčítať, naopak dá sa ich len obdivovať. Martin Freeman ukázal, že je veľmi perspektívny herec, ktorý má pred sebou ešte určite bohatú kariéru na kultové filmy. On však nebol jediným žolíkom v rukách Petra Jacksona, ktorý pritiahol divákov. Geniálny Orlando Bloom a.k.a. Legolas, Cate Blanchett, a zabúdať nemôžeme ani na Benedicta Cumberbatcha presláveného seriálom Sherlock, ktorý hral Smauga. Práve to boli pútači divákov, tí ostatní, ktorí si zahrali škratov, červov, či iných elfov však dali tiež do svojich výkonov všetko. Za čo si ešte všetci tvorcovia zaslúžia pochvalu je jednoznačne geniálne vyvrcholenie filmu zakončené Thorinovov smrťou. Bolo to nudné, umelo natiahnuté, no malo to tú správnu atmosféru, ktorú sme čakali. 

Screenshot
Zdroj: feelingmovies.sk

Hobbit sa stal jednoznačne jedným z najlepších filmov roka, jednoznačne ukázal niečo nové, svojimi efektami a vizuálnym prevedením musel presvedčiť laického diváka, a rozhodne presvedčil aj mňa. Tolkienove príbehy si rozhodne získali moje srdce, a teraz už všetci čakáme len na sfilmovanie knihy Silmarillion. Nikdy neviete, veď zázraky sa dejú.

Fakty
USA/Nový Zéland, 2014, 144 minút, fantasy
Hrajú: Martin Freeman, Ian McKellen, Richard Armitage, Luke Evans, Evangeline Lilly, Orlando Bloom, Hugo Weaving, Cate Blanchett, Christopher Lee, Benedict Cumberbatch a ďalší.
Réžia: Peter Jackson
Scenár: Peter Jackson, Fran Walsh, Philippa Boyens, Guillerma del Toro
Kamera: Andrew Lesnie
Hudba: Howard Shore

Hodnotenie podľa ČSFD77% (ku 28.12.2014)

MOJE HODNOTENIE: 85%

Tomáš Čorej, projekt MeeTee Production & Som recenzista, 2014. Všetky práva vyhradené.

Portal 2

Pred niekoľkými rokmi som objavil hru Portal. Hneď si ma získala svojou hrateľnosťou a spôsobom zabaviť človeka na dlhé hodiny. V hre ste totiž testovacím subjektom. Vašou úlohou je pomocou vytvárania portálov riešiť rôzne hádanky, pri ktorých je niekedy nutné sa naozaj zamyslieť.

Po dohraní Portalu som začal veriť v to, že vyjde aj druhá časť. A dočkal som sa. Firma Valve prišla s druhou časťou Portalu - Portal 2.

Nový Portal ponúka množstvo levelov a taktiež možnosť vytvárať vlastné levely. V Portale 2  hráme za postavu ženy. Naša postava sa nachádza v obrovskom testovacom komplexe Aperture Laboratories. Potom, čo zničila hlavného robota a vlastne celý riadiaci systém GlaDOS bola uspatá, no teraz ju zobudil robot Wheatley a povedal jej nech ho nasleduje, pretože to vyzerá tak, že GlaDOS začína znova ožívať. Wheatley sa snaží systém zase vypnúť, no namiesto toho ho prebudí. Systém začne s testovaním našej postavy v rôznych miestnostiach. Neskôr je nakoniec GlaDOS porazený a moc nad systémom dostane robot a kamarát Wheatley. Ten však zrazu nemá v pláne systém vypnúť, dokonca naopak, on sám ho chce riadiť, pretože sa v tele malého robota cíti byť utláčaný. A až vtedy sa to začne zamotávať..

Zdroj: whatishub.com

Hra je opäť veľmi dobre prepracovaná a to z hľadiska animácií, efektov, aj grafiky. Nakoľko v testovacích miestnostiach strávime celkovo dosť času a hra sa teda (väčšinou) skladá z rovnakých materiálnych prvkov, hra môže byť graficky naozaj pekne spracovaná. Stále však túto hru plynule rozbehnú aj slabšie počítače. Stačí ak máte procesor Intel Pentium Dual-Core (alebo AMD ekvivalent), 128 MB grafickú kartu AMD (alebo 256 MB Nvidia ekvivalent), 1 GB RAM, Windows XP 32-bit (alebo Mac OS X, Linux) a 8 GB miesta na disku. Je tiež dostupná pre platformy Xbox 360 a PlayStation 3.

Čo sa týka príbehu, od tejto hry nemožno veľa čakať, pretože je to logická FPS hra. Hru však spestruje ustavičné vtipkovanie GlaDOSu o ľuďoch a ich vlastnostiach. Toto vtipkovanie GlaDOSu je niekedy až morbídne, no vždy sa na ňom dá zasmiať. Portal 2 ponúka tiež multiplayer, v ktorom môžete hrať základné levely, ale aj komunitné levely. V multiplayeri hrajú dvaja hráči za robotov P-Body a Atlas, ktorý v móde príbehu nahradia našu postavu - Chell v testovaní. Ak by sa niekomu aj potom levelov málilo, k dispozícii sú aj rozšírenia ako TAG alebo Thinking with Time Machine.
Hru je možné kúpiť cez aplikáciu Steam. Cez Vianoce je možné vystihnúť zľavu až 2,99€.

Zdroj: riftenabled.com

Celkové zhodnotenie:

Plusy:
+Dobrá hrateľnosť
+Na logickú hru veľmi dobrá a optimalizovaná grafika
+Zaujímavé prostredie
+Dobre zvládnutý multiplayer
+Možnosť vytvárania a hrania levelov vytvorených komunitou
+České titulky

Mínusy:
- Pri niektorých miestnostiach strávite aj viac než 2 hodiny (aj to asi len ja :D)

MOJE HODNOTENIE: 95%
Michal Jakubík, projekt MeeTee Production & Som recenzista, 2014. Všetky práva vyhradené.

Láska na vlásku

Láska na vlásku, filmový projekt našej verejnoprávnej televízie viacerých odborníkov, i ľudí sklamal. Treba však povedať, že sme boli po dlhom čase svedkami pomerne kvalitne natočeného slovenského filmu, ktorý sa nehral ani na americký trhák, ani na nejakú inú zahraničnú tutovku.

Film Láska na vlásku, ktorý spracovala Mariana Čengelová-Solčanská, ktorá sa postarala o scenár i réžiu vznikol na základe predlohy jedného z najlepších spisovateľov všetkých čias, Marka Twaina. Tvorcovia sa konkrétne inšpirovali dielom Princ a bedár (mimochodom veľmi kvalitná kniha) a stavili na tradičný slovenský filmový štáb. Za kamerou odviedol dobrú prácu Ivan Finta, ktorý sa podieľal na viacerých kvalitných seriáloch, i zahraničných krátkometrážnych snímkach. Hudbu spravil Vladimír Martinka, a titulnú pieseň naspievala Celeste Buckingham, ktorá sa koniec koncov vo filme objavila ako jedna z tých hlavnejších úloh. Je však pravda, že Celeste bola v celom filme dobrých 10 minút, a postarala sa o 'vyhypovanie' Lásky na vlásku - koniec koncov bola na každom plagáte a navyše bola hlavnou postavou traileru, ktorý sa vlastne celý točil okolo nej. Inak však podala veľmi kvalitný herecký výkon, a ukázala, že aj napriek svojmu veku pôsobí dostatočne skúsene, čo je na nej asi najskvostnejšie. Navyše, ďalšie plus pre Buckingham je, že dokázala pomerne prirodzene tancovať aj napriek tomu, že niektoré jej kostýmy vážili viac ako 10 kg. 

Zdroj: telkac.zoznam.sk

V hlavnej úlohe sme mohli vidieť Samuela Spišáka, ktorý sa zhostil dvojroly veľmi dobre. Dalo by sa povedať, že dal obom postavám úplne iného ducha, a vďaka jeho hlasovej dispozícii ste pomerne až prekvapivo jasne vedeli, či hovorí Matej, alebo Tomáš. Čo ma však prekvapilo ešte viac je to, že ste počas celého filmu nepostrehli žiadnu chybu pri scénach, kde boli súčasne obe hlavné postavy s jednou tvárou. Počas filmu vám dokonca nevadilo ani to, že vo filme nebol prirodzený hlas Tomáša Matonohu, ktorý neovláda slovenčinu, a ktorého hlas neskôr v štúdiu predaboval Boris Farkaš. Je však potrebné povedať, že viacerí iní herci pôsobili bohužiaľ až príliš amatérsky, za čo zrejme môže to, že pravidelne vystupujú v divadle, a pre režisérku tak muselo byť veľmi náročné 'krotiť' ich. 

Väčšina ľudí si však zrejme neuvedomuje, aké náročné muselo byť s 'tak malým rozpočtom' natočiť film, ktorý napokon vyzeral pomerne veľkolepo. Štábu išlo dokonca niekoľkokrát skutočne o život, jeden z kaskadérov Samuela Spišáka si pri natáčaní zlomil ruku, a do smiechu tvorcom určite nebolo ani keď ich po lese naháňali vlky, ktorých potrebovali nalákať do scény. No, veď - čo nespravíte pre kvalitný film. 

Zdroj: static.etrend.sk

Nechcel som byť veľmi negatívny, no občas sa jednoducho byť pozitívny nedá. Áno, po dlhom čase sme videli kvalitnú filmovú rozprávku, ktorá dokonca vznikla na našom území, odprezentovali sme 35 slovenských hradov, na ktorých sa natáčal, no občas ste sa museli cítiť nudne a trápne za samotných hercov. Z filmu, ktorý trval 97 minút ste mali pocit, že mal aspoň tri hodiny, čo vám však pri vianočnej atmosfére (o to sa postaralo RTVS) vôbec nevadilo, to už skôr naopak. 

Fakty:
Slovensko, 2014, 97 minút, rozprávka
Hrajú: Samuel Spišák, Celeste Buckingham, Tomáš Matonoha, Tomáš Hanák, Judit Bárdos, Milan Bahúl, Jakub Rybárik, Gabriela Dolná, Karol Čálik, Marta Rašlová, Ivan Romančík, Štefan Šafárik a ďalší.
Réžia a scenár: Mariana Čengelová-Solčanská
Kamera: Ivan Finta
Hudba: Vladimír Martinka 

Hodnotenie podľa ČSFD50% (ku 28.12.2014)  

MOJE HODNOTENIE: 65%

Tomáš Čorej,  korektúra Veronika Franková, projekt MeeTee Production & Som recenzista, 2014. Všetky práva vyhradené.