pondelok 29. decembra 2014

Hobbit: Bitka piatich armád

Keď sa povie obľúbený film, tak ma v súčasnosti napadne Hobbit. Unikátne dielo, ktoré vzniklo na základe geniálnej knihy Johna Ronalda Reuela Tolkiena sa dočkalo aj tretieho pokračovania, a bol by doslova hriech nepozrieť si ho, Len v prvý víkend zarobil film Petra Jacksona neuveriteľných 54 miliónov dolárov a premietal sa v 3785 amerických kinách, čo svedčí o jeho genialite.

Táto recenzia môže obsahovať spoilery..
Dalo by sa povedať, že Hobbit vás musel zaujať od prvého momentu. Neboli ste svedkami zdĺhavých flashbackov, ktoré by vás oboznamovali s tým, čo sa dialo v predchádzajúcich častiach. Naopak, začalo sa veľkolepo, Jackson nechcel premárniť ani minútu času (práve to, že to v minulých častiach nerobil mu ľudia vyčítali), čo bolo od neho veľmi sympatické. Pochopiteľne si to však všetko vynahradil zdĺhavým a miestami nudným záverom. Fantastická hudba, o ktorú sa postaral Howard Shore doplňovala skvele dej, a viem si predstaviť, že by som si soundtrack jednoducho vychutnal bez obrazu - a to sa mi zatiaľ stalo len pri LOTRovi, a Sherlockovi Holmesovi. Treba však otvorene povedať, že celý Hobbit je postavený na animáciách a miestami mal človek pocit, že hercov ani nebolo treba. Bitka piatich armád priniesla sľúbené emócie a geniálne vizuálne spracovanie, ktorého výroba splnila očakávania širšej verejnosti, i keď nie všetkých filmových odborníkov.

Screenshot
Zdroj: wikia.net

Naozaj treba uznať kvality Petra Jacksona, alebo ani tak nie jeho, ako asistentov réžie. Je úchvatné, ako dokázali spoznať všetky postavy, a ako ich dokázali geniálne vyprofilovať, pretože si nemyslím, že bol výsledný efekt náhodou. Veľa ľudí podceňuje scenár, a dôležitosť dôkladného prepracovania scenáru, no zvlášť pri takomto mega-výpravnom sa jedná o jednu z najdôležitejších častí celej produkcie filmu. Hobbit sa odprezentoval naozaj geniálnou preprodukciou. Už len to, že sa na scenári podieľali štyria ľudia o niečom svedčí. Zaujímavé je to preto, lebo Pán prsteňov ich mal iba troch, čo určite napovedá o tom, že tvorcovia cítili pred Hobbitom veľký rešpekt. 

Človeka pochopiteľne mierne zarazí, že celý Hobbit (všetky tri časti) sa natáčal 266 dní, a toto číslo je pozoruhodne rovnaké ako počet dní natáčania Pána prsteňov. Neviem však presne povedať, ako dlho sa tvorcovia venovali filmu v strižni, a ako dlho robili veľkolepé efekty, pretože to musela byť pochopiteľne oveľa zdĺhavejšia a náročnejšia robota. Keď sa pozrieme na hercov, tak sa im v podstate nedá nič vyčítať, naopak dá sa ich len obdivovať. Martin Freeman ukázal, že je veľmi perspektívny herec, ktorý má pred sebou ešte určite bohatú kariéru na kultové filmy. On však nebol jediným žolíkom v rukách Petra Jacksona, ktorý pritiahol divákov. Geniálny Orlando Bloom a.k.a. Legolas, Cate Blanchett, a zabúdať nemôžeme ani na Benedicta Cumberbatcha presláveného seriálom Sherlock, ktorý hral Smauga. Práve to boli pútači divákov, tí ostatní, ktorí si zahrali škratov, červov, či iných elfov však dali tiež do svojich výkonov všetko. Za čo si ešte všetci tvorcovia zaslúžia pochvalu je jednoznačne geniálne vyvrcholenie filmu zakončené Thorinovov smrťou. Bolo to nudné, umelo natiahnuté, no malo to tú správnu atmosféru, ktorú sme čakali. 

Screenshot
Zdroj: feelingmovies.sk

Hobbit sa stal jednoznačne jedným z najlepších filmov roka, jednoznačne ukázal niečo nové, svojimi efektami a vizuálnym prevedením musel presvedčiť laického diváka, a rozhodne presvedčil aj mňa. Tolkienove príbehy si rozhodne získali moje srdce, a teraz už všetci čakáme len na sfilmovanie knihy Silmarillion. Nikdy neviete, veď zázraky sa dejú.

Fakty
USA/Nový Zéland, 2014, 144 minút, fantasy
Hrajú: Martin Freeman, Ian McKellen, Richard Armitage, Luke Evans, Evangeline Lilly, Orlando Bloom, Hugo Weaving, Cate Blanchett, Christopher Lee, Benedict Cumberbatch a ďalší.
Réžia: Peter Jackson
Scenár: Peter Jackson, Fran Walsh, Philippa Boyens, Guillerma del Toro
Kamera: Andrew Lesnie
Hudba: Howard Shore

Hodnotenie podľa ČSFD77% (ku 28.12.2014)

MOJE HODNOTENIE: 85%

Tomáš Čorej, projekt MeeTee Production & Som recenzista, 2014. Všetky práva vyhradené.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára