streda 25. februára 2015

Prokletý ostrov | Shutter Island

Asi neznám film, který by mě více zmátl, překvapil a zaujal jako Prokletý ostrov uznávaného režiséra Martina Scorseseho. A právě proto se tento film stal jedním z mých nejoblíbenějších. Ale pozor, tento druh filmu příliš není pro ty, co mají radši nenáročné romantické komedie...

Film začíná ve chvíli, kdy detektiv Edward Daniels (Leonardo DiCaprio) se svým parťákem Chuckem (Mark Ruffalo) připlouvají na trajektu k tzv. Prokletému ostrovu, na kterém leží velká psychiatrická léčebna pro nejnebezpečnější zločince. Detektivové zde mají vyšetřit útěk jedné z pacientek. Brzy však zjistí, že záhadný útěk zdaleka nebude jediná zvláštnost na tomto ostrovu. 

zdroj: http://it.wikipedia.org/

To je tak vše, co můžu prozradit, abych vám nezkazil zážitek z filmu. Ten totiž sází na překvapení, zvraty v ději a matení diváka, což se mu opravdu daří. Když už si totiž myslíte, že víte, jak se říká, „Vo co gou“, tak to si s vámi film pravděpodobně jen hraje a skutečnost je úplně jiná. Tedy já alespoň neznám nikoho, koho by film nepřekvapil. Ale zato znám spoustu lidí, kteří film nepochopili a na konci byli zmateni z toho, co tedy vlastně byla pravda a co ne. Proto tento film není pro každého. Pokud jste zvyklí  u filmu odbíhat do kuchyně pro svačinku, bavit se u něj s kamarády a jste zkrátka ten typ, co má rád nenáročné filmy, které není potřeba pořádně sledovat, do Prokletého ostrova se raději nepouštějte. Tohle je přesně ten film, který si neustále říká o pozornost a pořádně si ho užijete jen za vhodné atmosféry.

Já osobně bych vám doporučil pustit si ho v pozdní večer. Nejlépe zhasnout světlo, rozsvítit maximálně lampičku, donést si malé pohoštění, usadit se a... však to znáte. Nemá smysl si takovýto film pouštět za jízdy v autě, to opravdu ne.


Možná bych zde měl napsat i něco negativního, ale nějak mě nic nenapadá. Shutter Island patří k filmům, které jsem viděl už hodněkrát a když ho vidím už obeznámený s koncem, můžu si teprve pořádně užít tu propracovanost, jakou se tento film může pyšnit. Už od začátku je tam hodně náznaků a skrytých nápověd, kterých si na poprvé nevšimnete. Ale samozřejmě už to pak není takové překvapení jako poprvé. No zkrátka pokud jste tento film poslední roky přehlíželi a ještě jste ho neviděli, tak je na čase to napravit.


MOJE HODNOCENÍ: 98%

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára